Mi az a fakitt? Melyik csiszolópapír a jó? Miért kellhet faragasztó? Ilyen, és ehhez hasonló gondolatok fogalmazódtak meg bennem, amikor először nekifogtam a bútorfelújításhoz…
Ma már tudom a kérdésekre a választ, ezért szeretném ebben a bejegyzésben megosztani azokkal, akik felújítanának, de kérdéseik vannak.
– Első dolog, hogy néha szét kell szedni a bútort elemeire….
Székek, polcok, kisasztaloknál előfordulhat, hogy rozoga, recseg, ingatag. Ezeknél célszerű szétszedni elemeire a bútort, és úgy javítani, majd összeragasztani újra.
Nagyon fontos azonban, hogy amikor szétszedjük, számozzuk be, vagy rajzoljunk rá ikonokat, hogy amikor összeragasztjuk, tudjuk melyik hová való. És ne essünk abba a hibába, hogy azt gondoljuk, emlékezni fogunk rá, mert előfordulhat hogy nem fogunk, és akkor kirakózgathatunk egy fél napon át.
Mire lehet szükség a javításhoz?
– Folyékony faragasztó. Ne becsüljük alá! Igenis nagyon jól ragaszt.
Idő kell, mire megszárad, de én azt tapasztaltam, hogy nagyon jó. Folyékony, tej szerű, érdemes kézzel bekenni a ragasztandó felületeket, nemcsak oda csepegtetni. Ezt a kis sámlit is ezzel ragasztottam, és még mindig tart!
– Fakitt: ez egy tuti jó anyag, abban segít, hogy a bútorok hibáit elfedjük. A sámlin a barna foltok, azok a fakitt.
Ha jól zártuk le a tetejét, akkor ha kinyitjuk olyan állaga van, mint a nyers agyagnak. Amint látjátok a képen, én jól zártam le 🙂
Az ujjaddal is lehet, de jobb spatulával felvinni a sérült, lyukas, karcos felületre, majd hagyni kell megszáradni.
Fontos, hogy egyenletesen osszuk el a felületen, mert akkor könnyebb csiszolni.
Ha megszáradt – ez változó mennyi idő, függ a levegőtől, a felülettől – le kell a bútorral együtt csiszolni, úgymond szintbe hozni. Ha te látod, hogy “pukli” van a bútoron, akkor az festés után is látszódni fog, tehát csiszolj tovább!
Illetve még egy fontos tapasztalat: volt olyan, hogy annyira csiszoltam, hogy szintbe hozzam, hogy kijött pont az a darab, amelyikkel a lyukat tömtem be ( szög helye volt). Semmi gond, újra kentem fakittel.
– Csiszolópapír – ez egy kihagyhatatlan eszköz. Olyan eszköz, amiből nagyon sok félét árulnak. Főleg a számozásából van sok…. 🙂
Minél nagyobb a szám rajta, annál finomabb a felülete. Amikor először csiszolom a bútort, akkor 60 vagy 80-at használok. Alapozás, festés után 120 vagy 180-at. Nemrég egy nádszövetes szék csiszolásához 600-at használtam, hogy ne sértsem fel, de azért mégis meg legyen egy kicsit csiszolva.
Azért van szükség csiszolásra, hogy megtisztítsd a bútort a zsírtól kosztól, elsimítsd a fa felületét, a kiálló szálakat, festések között pedig azért, hogy jobban tapadjon a festék.
Minden csiszolás után le kell mosni a bútort vízzel. Ezzel tisztítjuk meg teljesen a festés előtt.
Ha fenti folyamatok végére értél, akkor örülhetsz, mert most már az izgalmasabb rész következik, a festés… majd a bútor díszítése 🙂
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: